Pünkösd ünnepét már időszámításunk előtt is megtartották, igaz, akkor még más jelentéssel bírt az emberek számára. Pünkösd eredete, pünkösd ünnepe régen és ma.
Pünkösd eredete: régmúlt
Már az Ószövetségben előkerül ez az ünnepkör, amit a húsvét utáni 50. napon ültek meg. Zarándokünnep volt, amikor Izrael népének meg kellett jelennie az Úr (Jahve) színe előtt.
Neve a korral változott, először aratási ünnepként, első termés ünnepeként, majd a hetek ünnepeként (7 héttel a kovásztalan kenyér, – később húsvét – ünnepe után ülték) említik az Ószövetségben. Később az ötvenedik nap ünnepe lett. A magyar pünkösd szavunk eredete is ehhez köthető, a görög pentekoszté, vagyis ‘ötvenedik’ szóból.
Az első időkben pünkösd ünnepe örömünnep volt, melyen hálát adtak Jahvénak a búzatermésért. Jézus korában aztán ezt összekapcsolták a törvényadás ünnepével, a mózesi törvények átadásának emléknapja lett.
Pünkösd eredete: Jézus első tanítványainak idejéből
Jézus halála és feltámadása után tanítványai együtt ülték meg pünkösd ünnepét. Hirtelen szélzúgás támadt és a Szentlélek lángnyelvek formájában eltöltötte őket. A Biblia (Apostolok cselekedetei leírása alapján) szerint ekkor különféle nyelveken kezdtek el beszélni az apostolok, így az összesereglett zarándokok mind a saját anyanyelvükön hallották szólni a őket.
Az apostolok mindenkinek a saját nyelvén hirdették az evangéliumot. Péter apostol is köztük volt, akinek hatására sokan megtértek a jelenlévők közül, belőlük alakult meg az első keresztény gyülekezet.
A Bibliában így olvashatunk pünkösd eredetéről a Lukács apostol által lejegyzett Apostolok cselekedeteiben:
”Amikor elérkezett pünkösd napja, ugyanazon a helyen mindnyájan együtt voltak. Egyszerre olyan zúgás támadt az égből, mintha csak heves szélvész közeledett volna, és egészen betöltötte a házat, ahol ültek. Majd lángnyelvek jelentek meg nekik szétoszolva, és leereszkedtek mindegyikükre. Mindannyiukat eltöltötte a Szentlélek, és különböző nyelveken kezdtek beszélni, úgy, ahogy a Lélek szólásra indította őket.” (ApCsel 2,1-4.)
Pünkösd eredete a kereszténységben tehát ide vezethető vissza. Pünkösdkor a Szentlélek eljövetelét ünnepeljük, ami egyben az Egyház születésnapja is.
Forrás: lexikon.katolikus.hu